Renginių dienoraštis

Spalio mėnuo Baisogaloje, 2019 m. mažojoje kultūros sostinėje

Spalio mėnuo Baisogaloje – muzikos mėnuo, todėl keturis spalio šeštadienius skambėjo profesionalių ir mėgėjų muzikos kolektyvų atliekamos dainos ir instrumentiniai kūriniai.

Spalio 5 d. netradicinė kapela ,,Dainoriai“ ir vadovas Paulius Kablys pakvietė į linksmą ir kitokią grupių – kapelų šventę ,,Grok, trypk ir dainuok“. Susirinkusius linksmino ne tik ,,Dainoriai“, bet ir svečiai iš Šakių ,,Zyplių dvaro kapela“ (vad. Remigijus Poderis), Gargždų kapela ,,Pečius griūn“ (vad. Artūras Petruoka), Gargždų KC Dauparų skyriaus kapela ,,Šešios bačkos“ (vad. Ramūnas Čaras), kapela iš Panevėžio ,,Nešpėtni bernai“ (vad. Justinas Kanaporis). Keletą valandų trukęs koncertas padovanojo nuotaikingos muzikos ir dainų bei puikių pašmaikštavimų. Visi šventėje dalyvavę kolektyvai buvo apdovanoti Padėkos raštais ir saldžiomis dovanomis.

Spalio 12 dienos popietę nemažas būrys Baisogalos gyventojų ir svečių rinkosi į Artūro Noviko vadovaujamo kolektyvo ,,Jazz Island“ koncertą. Linksmi ir iki ašarų jaudinantys kūriniai, nepaliko salėje abejingų. Sužavėjo ne tik kolektyvo profesionalumas, bet ir puikus bendravimas su klausytojais.

Spalio 19 dieną Baisogalos kultūros centre vėl šurmuliavo kapelos. Liaudies kaimo kapela ,,Žvangulis“ ir vadovas Vilimas Malinauskas ne tik pakvietė į kapelų sambūrį, bet ir minėjo kolektyvo 45 -rių kūrybinės veiklos jubiliejų. Pirmoje dalyje renginio vedėja Gražina Areliūnienė  pristatė kolektyvo ir vadovo nueitą kūrybinį kelią nuo pirmo žingsnio iki dabarties. Visas kolektyvo kelias persunktas liaudies kūrybos ištakomis, dainuojamosios tautosakos šaltiniais, kuriuos kapelai ir folkloro kolektyvui ,,Dainoriai“ atskleidė šviesaus atminimo poetas, tautosakos rinkėjas ir užrašytojas, liaudies instrumentų dirbintojas Vladas Žeromskis. Buvusiems dalyviams, atvykusiems į renginį prisiminimui buvo įteikti kapelos ,,Žvangulis“ įrašyti diskai.

Kapela ,,Žvangulis“ visada išsiskyrė muzikantų gausa, instrumentų įvairove, įvairių balsų skambesiu. Lietuvos enciklopedijoje 4 T. 695 psl. rašoma: ,,Žvangulyje“ griežiama molinukais, šukomis, žvanguliais, įvairaus derinimo varpeliais, diatoniniais lamzdeliais, birbynėmis, dūdmaišiu, ūku, kleketu, terkšle.“ Daug savitumo kapelos skambesiui suteikė šviesaus atminimo šeduvis Antanas Kazlauskas – čiulbuonėliu vadinamas.  Kapela be daugybės apdovanojimų gavo labai aukštą įvertinimą mėgėjų kolektyvui – jie nominuoti Aukso Paukšte, kolektyvui suteikta pirma kategorija.  Vilimas Malinauskas ne tik kapelos vadovas, bet ir kompozitorius, sukūręs apie 200 giesmių, dainų ir instrumentinių kūrinių, pristatęs 15 leidinių, apdovanotas daugybe raštų ir ženklų, bet svarbiausi apdovanojimai I -oji Stasio Šimkaus premija ir Gedimino ordino medalis už nuopelnus Lietuvai.

Kapela ,,Žvangulis“  su koncertinėmis programomis pabuvojo Europoje, Pietų Amerikoje, Afrikoje ir Australijoje. Kapela – gyvas kolektyvas, kuriantis scenoje muzikinę šventę, teikiantis atgaivą sielai.

Kolektyvą ir vadovą sveikino LR Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas, Radviliškio r. sav. mero pavaduotojas Mindaugas Pauliukas, seniūnė Renata Masiulienė, bendruomenės pirmininkas Artūras Radžiūnas, LSMU gyvulininkystės instituto direktorė, mokslų daktarė Violeta Juškienė, Baisogalos mokyklos – darželio kolektyvas, buvęs kolega Vaclovas Stulginskas, buvę kapelos dalyviai, šauliai, kultūros centro kolektyvų vadovai. Kultūros centro direktorė Justė Juškaitė įteikė kolektyvo nariams ir vadovui padėkos raštus ir dovanas.

Antroje šventės dalyje muzikines ir kitokias dovanas skyrė svečiai ir draugai: Karčemų kaimo kapela ,,Karčemėlė“ (vad. Kęstutis Jakštas), Naujamiesčio kultūros centro – dailės galerijos Berčiūnų  liaudiškos muzikos kapela ,,Sanžyla“ (vad. Sigita Čekavičienė), Šeduvos kultūros ir amatų centro kapela ,,Užuovėja“ (vad. Edvinas Kažukauskas),  Radviliškio miesto kultūros centro liaudiškos muzikos kapela ,,Seni pažįstami“ (vad. Tomas Kanapinskas) ir kapela ,,Radvija“ (vad. Jūratė Stakvilevičienė). Gerą nuotaiką dovanojo ir kitų kolektyvų dovanas šmaikščiai dalinti padėjo ,,Cekavos Zosės“ iš Šeduvos (Izolina Staniulienė ir Livita Tvarevičienė).

O po savaitės kapela ,,Žvangulis“ jau dalyvavo Karčemose vykusioje kapelų šventėje ,,Rudenėliui atėjus“   

Spalio 26 dieną į netradicinio dueto – birbynės ir akordeono koncertą pakvietė profesionalūs atlikėjai: birbynės virtuozas Vytautas Kiminius ir akordeono meistras Tadas Motiečius. Muzikinėje kelionėje klausytojus lydėjo net penkių šalių kompozitorių kūriniai.

Spalio mėnuo buvo turtingas ir muzikiniais laimėjimais. Moterų vokalinis ansamblis, vadovaujamas Neringos Bernadickienės spalio 6 d. dalyvavo vokalinių ansamblių atlikėjų šventėje – konkurse ,,Skrendanti muzikos paukštė“ Leliūnuose (Anykščių r.) ir laimėjo antrąją vietą. Spalio 26 d. iš Paįstrio kultūros centro Bernatonių padalinyje vykusios romansų atlikėjų šventės – konkurso ,,Sugrįžki, jaunyste“ kolektyvas grįžo įvertintas pirmąja vieta.

Jūratės Kačiukevičienės vadovaujamas jaunuolių šokių kolektyvas ,,Žolynėlis“, pasipuošęs naujais tautiniais kostiumais, dalyvavo zoniniame šokių kolektyvų konkursiniame festivalyje ,, Aguonėlė“ kuris vyko Radviliškio KC, laimėjo miestelių ir kaimų kategorijoje antrąją vietą ir pakvietimą dalyvauti respublikiniame festivalyje Prienuose.

Netradicinė kapelija ,,Dainoriai“, vad. Paulius Kablys, koncertavo  Kelmėje, savivaldos dienos renginyje.

Mėgėjų teatras, vad. Vilijos Kaščionienės, dalyvavo mėgėjų teatrų festivalyje ,,Nuplasnojo lapas auksinis“, kuris vyko  Šeduvos kultūros ir amatų centre.

Kad Baisogaloje sklandžiai vyksta mažosios kultūros sostinės renginiai, kad vykstame į konkursus, kad kolektyvas ,,Žolynėlis“ turi naujus tautinius kostiumus, esame dėkingi Radviliškio r. savivaldybės Tarybai ir sostinės globėjui, Radviliškio r. savivaldybės merui Antanui Čepononiui.

Informaciją pateikė  Baisogalos kultūros centras

Birželio mėnuo Baisogaloje, 2019 m. mažojoje kultūros sostinėje

Birželio mėnuo turtingas Baisogalos 480 – ųjų metų Jubiliejumi, Vladislovo Juozapo Marijono Komaro 140 -siomis gimimo metinėmis,  pulk. Juozo Šarausko gatvės lentelės atidengimu, naujais Garbės piliečiais ir Garbės įstaiga, parodomis bei koncertais. Su šiais įvykiais skaitytojai jau supažindinti.

Be šių trijų audringų dienų dirbome visą mėnesį. Net du meno vadovės Neringos Bernadickienės kolektyvai dalyvavo respublikiniuose konkursuose. Birželio 2 dieną Baisogalos kultūros centro mišrus choras ,,Naktikovas“ dalyvavo Vievio kultūros centre vykusiame chorų konkurse ,,Mūsų dainose“, kurį finansuoja ir Lietuvos kultūros taryba. Mišrių chorų kategorijoje ,,Naktikovas“ apdovanotas trečiojo laipsnio diplomu.

Birželio mėn. 15 dieną moterų vokalinis ansamblis dalyvavo Kuršėnų kultūros centre vykusiame respublikiniame vokalinės muzikos konkurse – festivalyje  ,,Vasaros šokis“, skirto kompozitoriaus Benjamino Gorbulskio kūrybai. Kolektyvas laimėjo I laipsnio Diplomą vokalinių ansamblių kategorijoje ir Nominaciją ,,Už įtakingiausiai atliktą B. Gorbulskio dainą“.

Birželio 14 dieną minėjome Gedulo ir Vilties dieną: Šv. Mišios , gėlių padėjimas prie Nepriklausomybės paminklo ir poetinė – muzikinė kompozicija ,,Tremties keliu“ jaudino klausytojus, atvertė prisiminimų ir pamąstymų puslapį skaudžioje mūsų tautos istorijoje.

Birželio mėnuo Baisogaloje ne tik Jubiliejinių renginių, bet ir folkloro mėnuo, todėl nestigo etninį palikimą propaguojančių  renginių, kuriuos organizavo folkloro kolektyvas ,,Dainoriai“,  vad. Asta Jurevičienė ir Paulius Kablys. Tai ir netradicinės kapelijos (vad. Paulius Kablys) koncertas tradiciniame tęstiniame festivalyje  ,,Ant rubežiaus“ Šiaulių mieste, ir XVIII – asis folkloro sambūris ,,Nemirštanti tautos gaida“, sukvietęs iš visos Lietuvos Aukso Paukštės  nominacijos laimėtojus, ir edukacinės programos ,,Etniniai šokiai“ ir ,,Molis – mano brolis“ (Radviliškio r. dav. etninės kultūros ir amatų centras), ir išvyka į Rumšiškių buities muziejų, kur Joninių šventėje ,,Dainoriai“ atliko kupoliavimo dalį, tradicijomis ir išmone linksmino šventės dalyvius ir svečius. Kolektyvas ,,Dainoriai“ skambiu akordu baigė folkloro mėnesio renginius, sukvietęs į mūsų kraštiečio, Baisogalos Garbės piliečio etninio palikimo puoselėtojo ir propaguotojo, liaudies instrumentų dirbintojo, poeto  Vlado Žeromskio kūrybos vakarą. Skambėjo folkloro kolektyvo atliekamos dainos, šokiai ir pasakojimai. Vlado Žeromskio eiles skaitė mažieji kultūros centro  skaitovai. (vad. Vilija Kaščionienė)

Savo, kaip mažosios kultūros sostinės partnerių, įsipareigojimus vykdė ir Radviliškio dailės mokyklos Baisogalos dailės klasių mokiniai ir mokytojos Rasa Brazdžionienė ir Inga Ginkevičiūtė. Mėnesio pradžioje pakvietė į parodą, kur buvo eksponuojami ne tik baigiamieji darbai, bet ir žemesnių klasių mokinių darbai.

O 27 d. – 29 dienomis buvo organizuotas seminaras – pleneras  Kurkime kartu ,,Baisogalos dvaro paslaptys“.

Plenero dalyviai domėjosi Baisogalos dvaro rūmais ir parku, tai vienas žymiausių architektūros paminklų Lietuvoje. Plenero metu sukurtus kūrybinius darbus seminaro dalyviai pristatys parodose. Rugpjūčio mėn. vyks ir Baisogalos kultūros centre.

Jau pusę metų Baisogala – mažoji Lietuvos kultūros sostinė. Už vykdomus įsipareigojimus dėkojame partneriams.  Kultūros centro direktorei Justei Juškaitei puikiai sekasi koordinuoti renginius ir lėšas, kurias skyrė Lietuvos kultūros taryba, Radviliškio rajono savivaldybė ir sostinės globėjas meras Antanas Čepononis.

Informaciją pateikė Baisogalos kultūros centras

Gegužės mėnuo Baisogaloje, 2019 m. mažojoje kultūros sostinėje

Gegužės mėnesį paskelbėme šeimos mėnesiu. Esame dėkingi, kad Mažosios kultūros sostinės renginius remia Radviliškio rajono savivaldybė ir globėjas – Radviliškio r. sav. meras Antanas Čepononis.  Baisogališkiai ir svečiai džiaugėsi gegužės mėnesio renginių gausa.

Vežėme dovanų Pakiršinio mamoms ir močiutėms. Tai mėgėjų teatro pastatymas Stasio Žemačio komedija ,,Jaunikis iš Kauno“. Gi Baisogalos mamas ir močiutes džiugino mokyklos-darželio teatralizuotas koncertas  ,,Vaikystės pieva“.

Baisogaloje – stipri  šaulių kuopos ir jiems prijaučiančių žmonių šeima. Minint Lietuvos šaulių organizacijos šimtmetį, Šeduvoje  vyko zoninė Šaulių sąjungos kolektyvų apžiūra. Dalyvavo BKC moterų vokalinis ansamblis susijungęs su netradicine kapelija  ,,Dainoriai“, Pauliaus Kablio ir Edvardo Bielokopitovo duetas, laikinoji Baisogalos 602 kuopos vadė Giedrė Nakutienė dainavo solo. Visi kolektyvai pakviesti į baigiamąją šventę.

Gegužės 10 d. kūrybos diena Baisogalos gimnazijoje – tradicinis jaunųjų kūrėjų respublikinis festivalis, 2019 –aisiais – jau vienuoliktas, vykstantis Baisogaloje. Pavasario pradžioje mokiniai iš visos Lietuvos siuntė savo kūrybą į Baisogalos gimnaziją, o gegužės mėnesį susirenko į kūrybos festivalį. Šiųmetį festivalį tradiciškai pradėjo jos sumanytoja buvusi Baisogalos gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Regina Vaitkevičienė, susirinkusius „Kepurine“ pasveikino šokių mokytojos J. Kačiukevičienės vadovaujamos gimnazijos šokėjos.  Kūrybinio įkvėpimo linkėjo Baisogalos seniūnė Renata Masiulienė ir gimnazijos direktorė Rita Juškevičienė. Šiais metais festivalyje dalyvavo 50 mokinių iš Klaipėdos, Molėtų, Joniškio, Biržų, Kauno, Radviliškio rajonų ir miestų mokyklų. Pateikta 119 įvairaus žanro ir tematikos kūrinių. Renginį organizavo lietuvių kalbos mokytojos Aušra Krugelienė ir Lina Stirbienė. Mokinių darbų vertinimui vadovavo lietuvių kalbos mokytoja Birutė Gedžiuvienė. Darbą kūrybinėse dirbtuvėse padėjo organizuoti ne tik Baisogalos gimnazijos mokytojai, bet ir nuolatiniai festivalio partneriai – Baisogalos kultūros centro ir Radviliškio r. vaikų dailės mokyklos Baisogalos filialo specialistai.

11 d. Žygis dviračiais sutraukė, kad ir nedidelį, bet tikrų entuziastų, būrelį.

Gegužės 15 d. tvirta šeima, kuri šiemet švęs savo veiklos dešimtmetį, – BKC jaunių šokių kolektyvas ,,Žolynėlis“  smaguriavo ir patys gaminosi desertus. Juos mokė kavinės ,,Pas Zitą“ desertų virtuozas Edvardas Šimkevičius.

 Kitą dieną miestelio aikštėje vyko masinė aerobikos ir linijinių šokių pamoka, kurią vedė Monika Gerulienė ir šokių vadovė Jūratė Kačiukevičienė. Vadovėms asistavo šokėjų kolektyvų dalyviai ir visi norintys.

Mylinčių šokius šeimą gegužės 19 d.  džiugino Vilniaus tango teatro šou programa ,,Tango Buenos Aires“.

Mėgstančius skaityti 17 d. subūrė Radviliškio Viešosios bibliotekos Baisogalos filialo bibliotekininkės Alvyda Žižniauskienė ir Viktorija Golcienė. Pievelėje prie kultūros centro organizavo garsinio skaitymo popietę ,,Pienės žydėjimas“. Eiles  skaitė ne tik bibliotekininkės, bet ir Baisogalos kultūros centro mažieji skaitovai, pasipuošę nuostabiomis pienių karūnomis. Liutauro Degėsio, Janinos Degutytės ir kitų poetų eilėmis buvo kalbama  apie pienes ir apie kitus pievų augalus.

Kaip visada, paskutinį gegužės šeštadienį, mėgstantys poeziją ir raiškų žodį, Baisogalos parke susitiko su 55 -ojo Poezijos Pavasario dalyviais: poete, rašytoja Jūrate Sučylaite, poetu eseistu Dainiumi Sobeckiu, aktore Gražina Urbonaite ir dainų atlikėju, aktoriumi Vygandu Kazlausku. Savo atliekamomis dainomis džiugino Radviliškio muzikos mokyklos Baisogalos klasių ir Baisogalos kultūros centro mokinių ansamblis. Vadovės Asta Jurevičienė ir Neringa Bernadickienė.

Savo įsipareigojimus vykdė ir mažosios kultūros sostinės partneriai LSMU gyvulininkystės institutas. Instituto administracijos ir Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių apsaugos koordinavimo centro vadovės Rūtos Šveistienės rūpesčiu 24 d. Baisogalos parke vyko lauko diena ,,Lietuvos ūkiniai gyvūnai – Pasaulio  biologinės įvairovės dalis“. Buvo pristatoma viena  seniausių žirgų  Europoje – Žemaitukų veislė, supažindinama su Lietuvos nykstančių senųjų gyvūnų veislių mažyliais, vyko žirgų konkūrai.

O gegužės 28 d. į Baisogalą užsuko penktasis tradicinių kinkinių žygis ,,Bėk bėk, žirgeli“. Žemaitijos vardo paminėjimo 800 – ųjų metinių proga buvo organizuojamas žygis su Žemaitukais ,,Luokė – Šatrijos kalnas – Varniai – Skruzdėlynė – Kražiai – Tytuvėnai – Baisogala – Upytė – Raguvėlė – Niūronys“ . Akį traukė ir skirtingiems etnografiniams regionams būdingi kinkiniai, ir aprėdai, ir propaguojami amatai.

Šeimos mėnesį, gegužės 31 d. užbaigėme koncertu, skirtu Vaikų gynimo ir Tėvo dienai. Dalyvavo Baisogalos kultūros centro, gimnazijos, muzikos mokyklos klasių ir mokyklos-darželio vaikų kolektyvai. Vaikai su meile skyrė gražiausius šokius, dainas ir eilėraščius tėveliams, mamoms, visai šeimai.

Koncerto metu buvo pristatytas projektas tapiserijos mozaika . Trylika  Baisogalos gyventojų: Gaižauskų šeima – sūnus Paulius, tėtis Mindaugas, močiutė Milda ir senelis Jonas, Danilevičių šeima – sūnus Jonas, mama Eglė ir tėtis Kazimieras, ketvirtokė Viktorija su mama Jovita Ruše ir ŽSN Baisogalos seniūnijos šeima – keturios moterys – Vanda Kazickienė, Zita Kavoliūnienė, Genovaitė Butkevičienė ir Aldona Steponavičienė, vadovaujami sumanytojos ir koordinatorės Agnietės Vitkūnienės iš Kauno kultūros centro, dvi valandas audė savo darbelį. Visi jie, baigiantis projektui, susilies į vieną bendrą tapiseriją ,,Lietuva – mano veidas“.

Informaciją pateikė Baisogalos kultūros centras, gimnazija ir biblioteka.

Balandžio mėnuo Baisogaloje, 2019 m. mažojoje  kultūros sostinėje

Balandžio mėnuo – balso mėnuo, prasidėjo koncertu ,,Meilės fontanas.“ Operos solistė Julija Stupnianek – Kalėdienė (sopranas), Nijolė Baranauskaitė (fortepijonas) ir koncerto vedėja Irena Žilinskienė atliko įvairių šalių romansus ir tarsi klausė: ar gali meilės būti per daug, nors ji trykštų fontanu? Ar gali būti per daug muzikos apie meilę ir meilės muzikai? Koncerte skleidėsi nuoširdžios meilės, romantiško ilgesio žiedai, kur tryško viliokiško šėlsmo, subtiliai erotiškų jausmų fontanai.
Balandžio 10 d. pirmą kartą Baisogalos kultūros centre choro ir moterų vokalinio ansamblio vadovė ir Balso mėnesio koordinatorė Neringa Bernadickienė pakvietė į karaokė vakarą. Susirinko ir suaugusių, ir paauglių, ir vaikų: visi ne tik norintys, bet ir galintys dainuoti. Džiugu, kad po šio vakaro pasipildė choristų gretos.
Balandžio 13 d. nuskardėjo tradicinė XII -ji romansų atlikėjų šventė ,,Nebegrįšiu laukų takeliu“. Šmaikštūs vedėjai Aušra Krugelienė (Barbora) ir Paulius Kablys (Baltrus) pristatė septynis spalvingus kolektyvus. Tris Baisogalos kultūros centro: moterų vokalinį ansamblį (vad. Neringa Bernadickienė), netradicinę kapeliją (vad. Paulius Kablys) ir folkloro kolektyvą ,,Dainoriai“ ( vad. Asta Jurevičienė ir Paulius Kablys) ir keturis svečių: Šiaulių rajono Verbūnų skyriaus vokalinį ansamblį ,,Retro“ ( vad. Ona Baranauskienė), Pasvalio kultūros centro Krinčino skyriaus moterų duetą (vad. Vilma Vadapalienė) ir Pasvalio kultūros centro Mikoliškio skyriaus moterų vokalinį ansamblį ,,Rasa“ (vad. Rasa Andžiuvienė) bei liaudiškos muzikos kapelą ,,Apynėlis“ (vad. Rasa Andžiuvienė). Pasidžiaugus dovanomis, visi sudainavo tradicinį romansą ,,Nebegrįšiu laukų takeliu“. Šventę pratęsė folkloro ansamblis ,,Nalšia“ (vad. Audronė Vakarinienė).
Verbų sekmadienį papuošė Lietuvos kultūros centrų vadovų choras (vad. Saulius Liausa) padovanojęs ne tik puikių liaudies ir kompozitorių dainų, bet ir pristatęs Lietuvos regionų nacionalinį kostiumą.
Velykų rytą Prisikėlimo varpų skambesį keitė bažnytinio ir Baisogalos kultūros centro chorų (vad. Neringa Bernadickienė) ir pramoginės muzikos orkestro (vad. Vilimas Malinauskas) atliekamos giesmės ir pasaulietinė muzika.
Balandžio 25 d. Komaro Dvaro salėje skambėjo TRES SALVETE (trys pasveikinimai). Diana Tiškovaitė (sopranas), Nomeda Bėčiūtė (aktorė) ir Regina Marozienė (kanklės) pakvietė pamąstyti apie tai, kas mes, iš kur mes, kaip mes, kokie mes… Balso, žodžio ir instrumento improvizacijos kvietė pasisveikinti tarp dangaus ir žemės.
Balandžio 27 d. Baisogaloje būrėsi chorai. Čia vyko XI respublikinė chorų šventė ,,Draugystės daina“ skirta kompozitoriaus Juozo Naujalio 150 – sioms gimimo metinėms paminėti. Dalyvavo Radviliškio kultūros centro choras (vad. Kęstutis Pakštas), Kelmės kultūros centro choras ,,Cantio“ (vad. Dalia Miklovienė), Kaišiadorių kultūros centro choras (vad. Jurgita Jašauskienė), Raseinių kultūros centro choras ,,Šatrija“ (vad. Gražvydas Jegnoras) ir Baisogalos kultūros centro choras ,,Naktikovas“ (vad. Neringa Bernadickienė). Skambėjo daug Juozo Naujalio, lietuvių liaudies, Lietuvos ir užsienio kompozitorių dainų. Renginio finale skambėjo visų chorų atliekama Juozo Naujalio , ž. Maironio atliekama daina ,, Lietuva brangi“. Kita chorų šventė ,,Draugystės daina“ numatyta 2021 metų pavasarį.
Balandžio 28 d. liaudies kapela ,,Žvangulis“ (vad. Vilimas Malinauskas) dalyvavo kapelų šventėje ,,Žemėj Lietuvos“ Radviliškio kultūros centre. Mažosios kultūros sostinės renginius remia Radviliškio r. savivaldybė. Globėjas meras Antanas Čepononis.

Informaciją pateikė Baisogalos kultūros centras.

Kovo mėnuo Baisogaloje – 2019 m. mažojoje kultūros sostinėje

Nors Mažosios kultūros sostinės simboliai – gaidžiai, po Valentino nakties iš Baisogalos ,,išskrido“  į kitus kraštus, kultūrinis sostinės gyvenimas vyksta kaip visų bendromis jėgomis suplanuota.

   Baisogalos kultūros centras – 2019 metų mažoji kultūros sostinė – kovo mėnesį skyrė teatrui. Teatras – tai gyvenimas: kasdienybė, šventės, nauji potyriai ir kūryba.

   Kovo mėnuo ir padovanojo daug gražių susitikimų su profesionaliais aktoriais ir su tais, kurie dar tik bando išreikšti save teatro scenoje. Daug kūrybinių darbų pateikė Baisogalos gyventojai, gimnazijos mokiniai.

   Kovo pirmąją dieną kultūros centro scenoje karaliavo Valstybinis Šiaulių dramos teatras. Iki pietų buvo rodomas edukacinis spektaklis vyresniųjų klasių gimnazistams  ,,Buvo tylu“.

Gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Birutė Gedžiuvienė sakė; ,,Tai trumpa impresija apie kūrybą ir  griovimą pagal Jurgio Savickio noveles. Neįprasta edukacijos forma ne tik pagilino gimnazistų žinias, bet ir suteikė progą patirti menų sintezės galimybes.“

   Vakare žiūrėjome jaunos dramaturgės  Gabrielės Labanauskaitės pjesę ,,Išrinktieji“.

Spektaklis „Išrinktieji“ – tai drąsus jaunų teatro kūrėjų komandos meninis tyrimas žiaurumo tema:  psichologinį terorą, moralinį smurtą, „etikečių klijavimą“ ir savo poelgių pateisinimą, prisidengus doruolio ir teisuolio kaukėmis.

,, Net ir pati pasyviausia žiaurumo forma vis tiek yra agresija“, – įsitikinusi režisierė Monika Klimaitė.

 Monika Klimaitė, spektaklio režisierė – režisūros žinių sėmėsi Lietuvoje, Didžiojoje Britanijoje, Danijoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose.  Spektaklyje „Išrinktieji“ pirmą kartą savo kūrybinėje praktikoje ji išbandė kolektyvinės kūrybos principą.

   Baisogalos kultūros centras dėkojo visam kolektyvui ir savo kraštietei, režisierei Monikai Klimaitei. Monika dėkojo savo pirmajai mokytojai Zitai Bliznikienei (Baisogalos mokykla – darželis) už pirmuosius kūrybinius žingsnius ir padrąsinimus.

   Spalvingos Užgavėnių šventės subūrė Pakiršinio ir Imantų bendruomenes, o kultūros centro folkloro kolektyvas ,,Dainoriai“ žiemą varė Rumšiškėse.

    Kultūros centro mėgėjų teatro kolektyvas  tragikomediją ,,Gyvenimo rokenrolas“ pristatė renginyje ,, Mėgėjų teatro dienos 2019“ Surviliškyje (Kėdainių r.)

     Kovo 11 – ąją padėjome gėles prie Nepriklausomybės paminklo, kultūros centre vyko   partizanų dainų koncertas ,,Partizano dienoraštis“. Atlikėjai Arnoldas Jalianiauskas, Nerijus Šatinskas ir Aurimas Brazinskas.

   Po koncerto Baisogalos gimnazijos mokiniai – Goda Zdanavičiūtė, Justina Nikšaitė, Eimutis Krugelis, Rokas Monginas, vadovaujami mokytojos B.Gedžiuvienės, pristatė savo jėgomis sukurtą dokumentinį filmą – pasakojimą „Kovon mane tu palydėk“. Jame prisimenama partizanų rėmėjų Sajų šeima iš Radviliškio rajono Balandiškio kaimo. Pokariu keletą metų jų sodyba buvo partizanų vadų būstinė, joje slėpėsi partizanų šeimos nariai. Daug informacijos apie Sajų sodybą pateikė ten jau keletą metų stovyklas rengiantys archeologai.

  Kovo 15 dieną Baisogalos kultūros centras, miestelio biblioteka pakvietė baisogaliečius paminėti Knygnešio dieną. Prie paminklo, skirto knygnešiams ir kraštiečiui knygnešiui Juozai Zaukai,  rinkosi Baisogalos mokyklos – darželio moksleiviai, gimnazistai ir kiti svečiai, neabejingi knygai bei istorijai.  Apie knygnešius ir kraštietį, knygnešį Juozą Zauką kalbėjo bibliotekininkės Alvyda Žižniauskienė ir Viktorija Golcienė. Kartu su knygnešio J. Zaukos giminaite, Aldona Štankeliene, prie paminklo buvo uždegtos žvakelės, dėkojama paminklo autoriui Edvardui Bielokopitovui. Knygnešiams skirtą dainą atliko Neringa Bernadickienė ir Aušra Krugelienė. Po to renginio dalyviai stebėjo  inscenizaciją ,,Knygnešio sulaikymas“, kurioje vaidino BKC skaitovai Eimutis Krugelis ir Tomas Grigorjevas. Renginio pabaigoje, jaunieji knygnešiai – mokiniai nešė knygas į Baisogalos slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę, bei į Senjorų namus.

  Po minėjimo visi svečiai buvo pakviesti prie Baisogalos kultūros centro atidaryti Knygų mainų namelį – bibliotekėlę. Mintimis apie knygos, skaitymo svarbą, atidarymą pradėjo bibliotekininkė Viktorija Golcienė. Mokinės Valerija Teider ir Viktorija Rušaitė skaitė vaikų ir garsių žmonių žodžius apie knygą, skaitymą ir biblioteką. Namelio atidarymo juostą perkirpo miestelio seniūnė Renata Masiulienė, knygų namelio kūrėjas, įmonės ,,Staliaus pastogė“ vadovas Dainius Vaitkevičius ir Baisogalos kultūros centro direktorė Justė Juškaitė. Gyventojai buvo supažindinti su Knygų namelio naudojimosi taisyklėmis ir pakviesti įdėti perskaitytą ar nereikalingą savo knygą bei pasiimti dėmesį patraukusią knygą.

   Gimnazija į  kovo mėnesio Mažosios kultūros sostinės renginius įsijungė ir minėdami Žemės dieną. Tai proga priminti sau ir kitiems, kad Žemę reikia saugoti, tausoti jos išteklius. Projektinė diena prasidėjo vėliavos, skirtos Žemės dienai, pakėlimu. Vyresnieji mokiniai dažė jau savaitę prieš renginį pagamintus inkilus ir įkėlė į medžius.  Žemesniųjų klasių mokiniai gamino dekoratyvinius paukštelius, piešė plakatus,  rašė gamtą tausojančius raginimus ant medinių lentelių, kurias vėliau įsmeigė įvairiose Baisogalos vietose: skveruose, parke, paplūdimyje, prie parduotuvių. Baigę darbus mokiniai ir mokytojai plačia eisena patraukė į miestelio centrą. Čia prie gimnazijos bendruomenės prisijungė Baisogalos seniūnė Renata Masiulienė, kuri priminė apie būtinybę saugoti gamtą – savo namus. Biologijos mokytoja V. Petronienė, šio projekto koordinatorė, sveikino su Žemės diena ir skatino gyventi švarioje aplinkoje. Gimnazijos direktorė R. Juškevičienė ne tik pritarė kalbėtojoms, bet ir pasveikino visus su Tarptautine laimės diena.

   Kovo 27 d. Tarptautinę Teatro dieną susirinkusius į Baisogalos kultūros centrą džiugino puikus Radviliškio kultūros centro kūrybinės grupės miuziklas ,,Mama Mia“ (rež. Rasa Atkočiūnienė).

  Kovo 29 d. Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai parodė muzikinį spektaklį vaikams ,,Labas, Lape“ pagal Evelinos Daciūtės pasaką ,,Laimė yra Lapė“.

   Kovo mėnesio pabaigoje Teatro diena Baisogalos gimnazijoje dažniausiai pažymima kokiu nors scenos veikalu.  Šiemet pirmą kartą mokyklos istorijoje  pirmos gimnazinės klasės mokiniai, vadovaujami mokytojos R. Vasiliauskytės, parodė mini spektaklį anglų kalba „The Answer“ (Atsakymas).  Ruošdamiesi pasirodymui, mokiniai galėjo atskleisti savo kūrybiškumą ne tik vaidindami, ieškodami įdomesnių vaidybos elementų, technologinių sprendimų, bet ir šokdami bei dainuodami.

   Į kovo mėnesį teatriniai renginiai tiesiog netilpo. Todėl  Baisogalos kultūros centro aktoriai ir skaitovai pakvietė į Juokų vakarą balandžio pirmą dieną. Buvo parodytos dvi premjeros (rež. Vilija Kaščionienė). Penkių – dešimties metų vaikai pristatė Martyno Vainilaičio eiliuotas istorijas ,,Juokų maišelis“, o suaugusieji pakvietė į Stasio Žemačio  (Henriko Prialgausko) trijų veiksmų komediją ,,Jaunikis iš Kauno“.

    Baisogalos gyventojai dėkingi Radviliškio rajono savivaldybės Tarybai ir Mažosios kultūros sostinės globėjui merui Antanui Čepononiui už supratimą ir suteiktą paramą Mažosios kultūros sostinės projekto įgyvendinimui.

    Tad keliaujame į balandį – Balso mėnesį.

Informaciją pateikė Baisogalos kultūros centras, gimnazija, biblioteka.