Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena
Gedulo ir Vilties diena

Gedulo ir Vilties diena

Vakar vakare Baisogalos miestelyje prie paminklo, skirto žuvusiems dėl Lietuvos laisvės, rinkosi žmonės, kad prisimintų tai, kas niekada nebus ištrinta iš Lietuvos istorijos. Prieš 82 metus – 1941 m. birželio 14–tąją, 03:00 valandą nakties, prasidėjo masinis, nekaltų žmonių trėmimas. Tas ankstyvas birželio rytas prasidėjo nuo komunistų ir raudonosios armijos karių įsiveržimo į nekaltų žmonių namus. Per prievartą išvaryti iš namų, tik su reikalingiausiais daiktais, jie iš pradžių keliavo į pradines surinkimo stotis, ten šeimos buvo išskiriamos, žmonės išskirstomi į grupes ir galiausiai jų laukė gyvuliniai vagonai, kurie vežė į lagerius arba tremties vietas, toli nuo gimtųjų namų. Komunistams nerūpėjo nei žmogaus amžius, nei sveikata, nei kas tu toks esi. Tremiami buvo visi: vaikai, senjorai, besilaukiančios moterys, politikai, kultūros ir švietimo žmonės, karininkai, ūkininkai, prekybininkai,  Lietuvos inteligentija. Per keturias trėmimų dienas gyvuliniais vagonais buvo ištremta daugiau kaip 17 500 visiškai nekaltų žmonių, tarp jų buvo daugiau kaip 5000 vaikų iki 16 metų. Laimei, žmonių ryžtas, valia, tremtinių tarpusavio parama vienas kitam, tikėjimas ir viltis jiems leido išgyventi žiaurius tremties išbandymus. Deja, bet ne visi sugrįžo į gimtąjį kraštą.

Tylos minute buvo pagerbti tie, kurie daugiau niekada nebegrįžo iš tremties į savo gimtuosius namus. Baisogalos klebonas Arūnas Urbelis pasidalijo savo mintimis apie šią datą, o Baisogalos 608 kuopos šauliai iškilmingai padėjo gėlių prie paminklo žuvusiems dėl Lietuvos laisvės ir priėmė priesaiką. Muzikinius kūrinius atliko Baisogalos kultūros centro ukulelių ansamblis (vadovė Asta Jurevičienė) ir folkloro ansamblis „Dainoriai“ (vadovai P. Kablys ir A. Jurevičienė).

Apie tai, kas vyko prieš 82 metus jaunam žmogui sunku įsivaizduoti. Susikuriame vaizdinius iš senelių pasakojimų, iš knygų, iš kino filmų. Birutė Gedžiuvienė, Baisogalos gyventoja, yra viena iš tų asmenų, kurie išgyveno tremtį ir grįžo į savo gimtuosius namus. Birutė pasidalino su susirinkusiais savo mintimis, prisiminimais. O mus visus šiandien stiprina tikėjimas, kad daugiau tai niekada nebepasikartos.

Nuotraukos Kazio Strolio

Project details

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.