Minaičių vadavietė

LIETUVOS LAISVĖS KOVOS SĄJŪDŽIO MEMORIALAS MINAIČIUOSE
Nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektai– paminklas Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžiui ir 1949 m. vasario 16 d. deklaracijai bei jos signatarams atminti; atkurtas Lietuvos partizanų Prisikėlimo apygardos štabo bunkeris ir ekspozicija „Atiduok Tėvynei, ką privalai“.
Minaičių bunkeris-muziejus
1949m. vasario mėn. Prisikėlimo apygardos teritorijoje, Radviliškio rajone, Minaičių kaime, partizanų rėmėjo Stanislovo Mikniaus sodyboje, įvyko Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas (beje, vienintelis per visą partizaninio karo istoriją). Šios organizacijos Tarybos posėdyje, kuris įvyko Prisikėlimo apygardos štabo bunkeryje, minėto partizanų rėmėjo Stanislovo Mikniaus sodyboje (Radviliškio rajone, Minaičių kaime), priimta ir LLKS Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracija.
Greta esančiame Balandiškių kaime, partizanų ryšininkų Sajų sodyboje, 1949 m. vasario mėn. vyko partizanų vadų posėdžiai. Čia, Sajų sodybos kamaraitėje ir sodybos daržinėje iškastame bunkeryje, buvo rengiamas ir spausdinamas partizanų laikraštis „Prie rymančio Rūpintojėlio“. Tai sutvarkyti ir visuomenei atverti du ypatingai svarbūs Lietuvos istoriniai atminties objektai , Balandiškio k. ir Minaičių k., Grinkiškio sen., Radviliškio r. sav.
Tokie kultūros paveldo objektai yra labai svarbūs Lietuvos istorijai ir kelia gyventojų ir turistų susidomėjimą, pritraukia didžiulius keliautojų automobiliais srautus. Į Minaičių km., Miknių sodyboje įrengtą vadavietę atvyksta turistai ne tik iš visos Lietuvos, bet sulaukiama svečių iš Indijos, Anglijos, Amerikos ir kitų užsienio šalių. Lankomiausias šis objektas yra moksleivių , trečiojo amžiaus universiteto lankytojų, tremtinių, šaulių…
Minaičių vadavietėje vyksta įvairios šventės, pėsčiųjų žygiai, dviračių žygiai, kareivių priesaikos įteikimo šventės, vyksta mokinių edukacijos. Reikia paminėti, kad šitoje istorinėje vietoje vyksta didelės valstybinės šventės, tokios kaip: Laisvės gynėjų diena, Vasario 16– oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena, Gedulo ir vilties diena.
MINAIČIŲ VADAVIETĖJE LANKĖSI :
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Krašto apsaugos ministras, viceministras, atstovai iš Lietuvos kariuomenės, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC), Radviliškio rajono savivaldybės vadovai, kariuomenės atstovai ir daug kitų garbių Lietuvos žmonių. Renginiuose kasmet dalyvauja : Lietuvos laisvės kovotojai – partizanai, LLKS Deklaracijos signatarų artimieji, Garbės sargybos kuopos kariai. Per metus Minaičių vadavietę aplanko apie 3500 turistų, vyksta Vasario 16-osios minėjimas bei Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimas.
Ekskursijos laikas individualiai derinamas su ekskursijos gidu
Ekskursijos gidė Rima Tel.: + 37069825197
*Muziejaus lankymas mokamas
Minaičių muziejaus lankymas suaugusiems (su ekskursijos vadovo paslauga) – 3 EUR
Minaičių muziejaus lankymas vaikams, mokiniams, studentams, neįgaliesiems ir pensininkams (su ekskursijos vadovo paslauga) – 2 EUR





Vasario 15 d. Lietuvos partizanų memoriale (Minaičių k.) paminėtos Valstybės atkūrimo ir Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos paskelbimo 76-osios metinės. Visai šaliai svarbioje istorinėje vietoje pagerbti Lietuvos laisvės ir valstybės gynėjai bei aštuoni partizanai, kurie prieš 76 metus Minaičių bunkeryje parašė ir visam pasauliui paskelbė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos Deklaraciją. Šis ir kiti parengti dokumentai tapo teisėtu visuotinio organizuoto ginkluotojo pasipriešinimo okupacijai pagrindu.
Į šventinį minėjimą susirinko Lietuvos Respublikos Seimo, Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės vadovybės atstovai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Radviliškio rajono savivaldybės meras, administracijos atstovai ir Tarybos nariai, rajono gyventojai ir svečiai. Iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos, Sausumos pajėgų, Karinių oro pajėgų ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai, Lietuvos šaulių sąjungos šauliai, rekonstruktorių klubo „Partizanas“ dalyviai. Gražiausias dainas susirinkusiesiems dovanojo Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Linas Balandis.
Minėjimo dalyvius sveikino Seimo Pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas ir Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis.
„Radviliškio rajonas ypatingas savo istorine atmintimi – būtent Minaičiuose 1949 metais Lietuvos partizanai paskelbė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją, kuria buvo įtvirtinta nepriklausomos valstybės vizija ir ryžtas priešintis okupacijai. Tegul ši istorinė atmintis įkvepia mus puoselėti laisvės idealus, branginti vienybę ir išlaikyti pagarbą mūsų tautos didvyriams“, – sveikindamas susirinkusiuosius sakė meras K. Račkauskis.
Po oficialios minėjimo ceremonijos šventės dalyviai galėjo apsilankyti partizanų bunkeryje, išgirsti pasakojimų apie laisvės kovas ir kovotojų gyvenimą, pasivaišinti kariškomis vaišėmis bei išbandyti taiklumą šaudant į taikinį.
Šventę organizavo Krašto apsaugos ministerija, Radviliškio rajono savivaldybė, Lietuvos kariuomenė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Baisogalos kultūros centras.
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos informacija.
Nuotraukos Karinių oro pajėgų Šiaulių aviacijos bazės ir minėjimo organizatorių.